Dziurawiec i jego właściwości
Dziurawiec zwyczajny jest średniej wielkości rośliną o drobnych, żółtych kwiatach, która najczęściej traktowana jest po prostu jako chwast. W Polsce występuje dość często, a mimo to, mało kto wie, że ta niepozorna roślina posiada wiele cennych składników prozdrowotnych. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są to substancje chemiczne, oraz jak możesz je wykorzystać dla swojego zdrowia, to czytaj dalej.
Substancje czynne zawarte w dziurawcu
Dziurawiec może wykazywać wiele właściwości prozdrowotnych wynikających z zawartości wielu cennych substancji chemicznych. Najważniejsze z nich to:
- hiperycyna jest to czerwony barwnik, który jest flawonoidem;
- hiperozyd, który działa moczopędnie;
- kwercetyna i rutyna, które uszczelniają naczynia krwionośne;
- hiperforyna, działa antybakteryjnie;
- garbniki bakteriostatyczne, które działają przeciwbiegunkowo.
Dodatkowymi składnikami ważnymi dla zdrowia człowieka, zawartymi w dziurawcu są:
- olejki eteryczne;
- kwasy organiczne;
- sole mineralne;
- witamina A;
- witamina C;
- pektyny;
- zdrowe dla organizmu cukry.
Do czego stosowane było ziele dziurawca?
Od wieków ziele dziurawca wykorzystywane było przy dolegliwościach żołądkowych, w stanach zapalnych błony śluzowej jelit, oraz przy chorobach dróg żółciowych. Często podawano go przy bólach brzucha, biegunkach i wzdęciach, ponieważ jego zastosowanie powoduje rozkurczanie mięśni. Dziurawiec pospolity, wykazuje również działanie przeciwdepresyjne, które eliminuje stany lękowe, nerwicę, zmienny nastrój, rozdrażnienie, a także apatię.
Zioło polecane jest także przy kamicy żółciowej, stanach zapalnych przewodów żółciowych, w przypadku wystąpienia liszaja, egzemy, oparzeń i odmrożeń. To nie wszystko, jak by tego było mało, stosowany był do gojenia ropiejących ran, a kobiety bardzo często wykorzystywały dziurawiec do pielęgnacji włosów jako czynnik eliminujący łupież, wzmacniający strukturę włosa.
Jak wygląda dziurawiec i gdzie rośnie?
Roślinę tą można spotkać powszechnie na polskich polach, łąkach, czasami dziurawiec uprawiany jest na jałowych glebach. Jest to roślina, która ma do jednego metra wysokości, jest silnie rozgałęziona a u dołu zdrewniała. Posiada ona żółte promieniste kwiaty nakrapiane na szczytach i na brzegach brunatnymi plamkami, są to zbiorniczki hiperycynowe. Liście posiadają liczne prześwitujące punkciki, są to zbiorniczki olejowe, które można zobaczyć kiedy patrzy się pod światło, stąd też wzięła się nazwa dziurawiec. Surowiec zielarski stanowią pędy zebrane w początkowym okresie kwitnienia, wysuszone w cieniu.
Jak zrobić napar z dziurawca?
Jeśli mamy bóle żołądka, skurcze jelit, to powinniśmy zdecydowanie pomyśleć o naparze z dziurawca. Ziele to wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, stosowanych w leczeniu zaburzeń trawiennych. Bardzo pomocne jest przy uczuciu dyskomfortu w żołądku i przy objawach niestrawności. Napar z dziurawca znany jest również z tego, że pomaga przy uczuciu zmęczenia, niechęci do pracy, poprawia sen, umożliwia lepszą koncentrację. Dlatego jest bardzo polecany osobom, które intensywnie pracują psychicznie i umysłowo. Do sporządzenia naparu potrzebujemy 2 g suszu dziurawca na jedną szklankę wody. Dziennie powinniśmy wypijać do dwóch szklanek naparu. Wyciągi z dziurawca mają niską toksyczność w związku z tym mogą być stosowane przez długi okres czasu.